Dron – náš moderní pomocník

Pokrok nezastavíš a tak se součástí naší jednotky stal létající pomocník, který byl ještě před několika lety nepředstavitelnou věcí.

V minulém roce nám byl dlouhodobě zapůjčen dron, pro potřeby jednotky při vyhledávacích a pátracích akcích, nebo při kontrole požářiště, nebo při jiných událostech, kdy velitel zásahu potřebuje mít přehled nad místem události. Již 2x byl zkušebně nasazen při pátrání po ztracené osobě nedaleko Sušice v rámci spolupráce složek IZS. Dron který máme, je vybaven i termo kamerou, takže kromě klasického obrazu může pilot sledovat prohledávanou plochu i pomocí termo obrazu, ukazující rozdíl teplot jednotlivých objektů, což je ideální v noci (viz. foto). Výhoda dronu je jeho rychlost, neboť může letět rychlostí přes 70km/h, takže dokáže prohledávat velkou plochu a nahradí tím práci několika pátračů, nehledě na možnost prohlédnutí jinak těžko přístupného terénu. Jedná se profesionální stroj DJI MAVIC 2 Enterprise dual, se kterým je možno na jednu sérii baterií létat přes hodinu. Dron má i další příslušenství, díky kterému se rozšiřuje možnost jeho nasazení. Tím nejpraktičtějším je výkonný LED reflektor, kterým je možné potřebné místo nasvítit (viz. foto).

V galerii je několik obrázků z absolvované pátrací akce vč. termo obrazu , nebo z výcviku letání a obsluhy.  Samozřejmostí je letový záznam, takže obsluha dronu může poskytnout přesné informace, která místa byla prozkoumána.

Za tuto zápujčku velmi děkujeme a věříme, že si najde častější cestu k nasazení, nejen v nejbližším okolí.