Kolegové z IT a DE
V roce 1991 uzavřelo naše město partnerství se severoitalským městem Aldeno v provincii Trentino, poblíž hlavního města oblasti – Trenta. Celá provincie leží na jižním úpatí Alp.
Naše základní škodla Karla Klostermanna začala jezdit za školáky do Aldena na vzájemné výměnné a poznávací pobyty. My jsme se skamarádili s místními Vigili del Fuoco di volontari (dobrovolní hasiči).
Vzájemné návštěvy nejsou tak časté jako se sousedy z Bavorksé Rudy, neboť je to přece jen kus cesty, ale Aldenští hasiči k nám přijíždějí téměř každý rok. Buď na Májku, nebo městské Železnorudské slavnosti.
Ve výzbroji Aldenských hasičů není žádná velká CAS, ale menší a rychlejší vozy. Vzheldem k úzkým uličkám a klikatým silnicím vedoucí do horských výšin je to logické a praktické. Cisterny a další speciální techniku mají profesionální hasiči v několik km vzdáleném, více než stotisícovém městě Trento.
Kolegové z Německa – Bayerisch Eisenstein
Přeshraniční spolupráce s hasiči z Bavorské Rudy začala také krátce po revoluci. Tradičně jezdili němečtí kolegové na naše výročky, plesy, slavnosti či soutěže. Stejně tak je tomu bylo i opačně. Příležitostně jsme pořádali společná cvičení a výcviky.
Jak se ale vyvíjela legislativa, oficiálně se potkávat a spolupracovat bylo stále složitější. Problémy s pojištěním, zásahy v cizím státě… A tak zůstalo u výroček a plesů.

Ač jsou hasiči z Bavorské Rudy přímo „za humny“ (3 km), potkávali jsme se u doposud u zásahů vyjímečně – v případě události, která měla přeshraniční přesah (únik látek do potoka tekoucího z ČR do SRN, požár na společném česko-německém vlakovém nádraží, dopravní nehoda v prostoru hraničního přechodu apod.).
7.6.2026 byla po mnoha letech a snah jak z našich „hasičských“ stran a tak zastupiteli a vedením obou měst, podepsána přeshraniční spolupráce, která by měla umožnit běžné nasazení jednotek na území druhého státu. Tato praxe je běžná ve velké části republiky i části našeho kraje, ale doposud k tomu úplně nebyla vůle z německé strany. To se má změnit podpisem smluv, které na Česko-německém vlakovém nádraží slavnostně podepsali Landrat okresu Regen Ronny Raith a hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan (foto), starostové německých obcí i vedení HZS Plzeňského kraje Brig. generál František Pavlas.

6/2026

